Runer Magi & Nordisk mytologi
September 2024 udgav jeg min bog Runer Magi og Nordisk mytologi, og flere gange var jeg blevet spurgt, om jeg ikke ville udgive runeheftet fra 2012 igen. Men jeg er jo selv “vokset” som, hvad skal vi kalde det, “rune-kaster??” siden sidst – så nej – hvor hæftet var “for at også jeg skulle lære runerne kende”, er fortællingen om runerne i denne nye bog blevet min fortrolige.
Er der små fejl i den (som stavefejl) – ja, irriterer det mig – ja, vælger jeg at leve med det – ja, er der nogen af tegningerne, der kunne være tydeligere – ja, irriterer det mig – ja, vælger jeg at leve med det – ja. Det er så meget vigtigere for mig at fortælle, hvad godt runerne kan give os.
Ting der bliver sagt, når jeg fortæller om runer, er, at det ikke er autentisk at spå med runer, og at det er noget moderne pjat og bla bla bla…… Det undrer mig, at nordisk mystik altid skal nedgøres, eller måske er det fordi, folk ikke ved bedre, tænk hvis vi udsatte tarotkort for den samme behandling.
” ej der der tarot kort, vi ved ikke hvordan de oprindelig blev brugt, og hvis du skal spå med tarot sååååå, altså de der Thoth Tarot der er skabt af Aleister Crowley (og malet af Lady Frieda Harris) i 1969, de er altså slet ikke de rigtige og de autentiske.” Men det er der ikke nogen, der siger, for Aleister Crowley var en kontroversiel okkultist, wow…
Der bliver heller ikke sagt: “ej de der Rider-Waite-Smith kort der, dem kan du ikke bruge, de blev udviklet i begyndelsen af 1900-tallet af Arthur Edward Waite,(illustreret af Pamela Colman Smith) og han var godt nok mystikker men altså også kristen, du kan altså kun bruge Tarot de Marseille, der er det ældste kendte tarot-system fra 1400-tallets Italien, og enlig er det heller ikke sikkert de er autentisk for det kan vær det er fra sigøjnerne eller Ægypten eller…”
Når jeg bruger runer, tager jeg stort set udgangspunkt i det arbejde, Johannes Thomae Agrivillensis Bureus, også kaldet Johan Bure (1568 – 1652), lavede. Han var svensk rune- og sprogforsker og endda også mystiker, i hvert fald i så stor en grad, som hans samtid tillod det, uden at man blev anklaget for kætteri. Udover runerne var han interesseret i kabbalaen, renæssancens magi, alkymi og den dur. Meget af den måde, vi i dag kaster med runerne på, kommer fra hans arbejde, og jeg kan virkelig ikke se, at han er mindre autentisk end Aleister Crowley. Altså, han var svensker, men det skal vi da ikke holde imod ham.
Vi er rigtig gode her i Danmark til at nedgøre os selv og vores kultur – vi er ikke noget… Gu’ er vi så! Det er altså ikke kun Kierkegaard, vikinger og Aqua, der er det mest interessante ved Danmark og Norden. I Norden har der historisk set alligevel været nogle spændende mystikere og tænkere, og hvad vi nu skal kalde dem. Runer er autentisk mystik fra Norden, og det er ikke plat at arbejde med dem, bruge dem til psykologisk “samtale” med underbevidstheden, som divination eller, som i mit tilfælde, opfatte dem som enheder, jeg kan have en animistisk samtale med.
Når jeg siger, at det er autentisk at kaste runer, mener jeg ikke, at det er autentisk, som om vi har en ældgammel viden, der er lige så gammel som runerne, eller at det er autentisk viking, som sådan ikke er autentisk, men det er en anden sag. Men det er autentisk, formet af den mystik, der er en del af Norden.
Anmeldelser:
Anmeldelse fra Mette N. S.
Fis og blade med Katrine/ Moseheksen
Det startede alt sammen, da jeg lavede en podcast med moseheksen, alias Katrine. Vi blev enige om, at vi, eftersom vi begge skulle på Hedensk Yulemarket og begge næsten lige havde skrevet en bog hver, som kan bruges til opslag, når man henholdsvis bruger tarot eller runer, skulle bytte bøger og lave en liveoptagelse, hvor vi brugte hinandens bøger. Det er der blevet til 2 podcastafsnit. Et, hvor jeg slår op i Katrines bog i forhold til et tarotoplæg, hvor man kan interviewe sine kort, og et, hvor Katrine bruger min bog og spørger sine runer om det samme, denne kan du se her.